برای تماس مستقیم کلیک کنید
مزایای مواد کامپوزیتی چیست؟
menusearch
taknamasazanco.ir

مزایای مواد کامپوزیتی چیست؟

به وب سایت شرکت تک نماسازان خوش آمدید
برای ارائه خدمات دکوراسیون داخلی و سازه های پیش ساخته با بروزترین طرح های دنیا در خدمت شما هستیم

۱۳۹۶/۱/۲۹ سه شنبه
(0)
(0)

مزایای مواد کامپوزیتی چیست؟

مزایای مواد کامپوزیتی چیست؟
مزایای مواد کامپوزیت ها
اکثر افراد نمی‌دانند کامپوزیت ها تا چه حد در زندگی روزمره ما تعیین کننده هستند. چرا به خانه ما، اتومبیل ما و فضای کاری ما هجوم می‌برند؟ خوب دلایل مختلفی وجود داره، اما قبلش باید به این موضوع بپردازیم، بذارید در مورد اینکه زمان استفاده از کلمه کامپوزیت رو مشخص کنیم. امروزه، کامپوزیت ها لایه هایی از مواد بهم‌فشرده با ترکیبات شیمیایی هستند.

اجزای کامپوزیت ها
ترکیب شیمیایی می‌تونه از سیمان تا صمغ های خوش‌رنگ، خیلی پلیمری و شیمیایی دسته بندی بشه که بایستی در کوره ها پخت شوند. مواد بهم‌فشرده شده در دسته شبکه سیمی در مورد ساروج و سیمان برای اتصال فیبر های نظیر فیبر های آرامید و نانو لوله های کربن قرار دارن. در میان اونها طیف وسیعی از مواد بهم‌فشرده شده امروزی –حتی چوب و کتان مورد استفاده قرار می‌گیره.
اینجا، ما به ساروج بهم‌فشرده شده که دارای چندین مزیت کلیدی از کامپوزیت ها هست نمی‌پردازیم. هر کسی چیز هایی در مورد GRP (پلیمر بهم‌فشرده شده شیشه ای) –فایبرگلاس می‌دونه و هر فرد احتمالا مواد داخل ده فوتی جایی رو که روی اون نشسته رو می‌تونه پیدا کنه. GRP در طیف ساده تر کامپوزیت های های-تک قرار داره.

چرا از کامپوزیت ها استفاده میشه؟
در دنیای امروزی، چند دلیل وجود داره. یکی از دلایل مسئله مالی هست. این ممکنه بواسطه بهبود عملکرد باشه که یک محصول رو جذاب تر و یا اقتصادی تر می‌سازه، یا زمانی که یک سرویس برای تحویل ارزون تر میشه.
دلیل دوم قانون هست که از فاکتور های حفاظت محیطی برگرفته میشه. هواپیما های مسافربری عالی، بوئینگ رویایی در ساختش از 32 تن کامپوزیت استفاده میشه. توسعه اون در بخش زیادی بواسطه تمایل قانون محیط و قیمت روبه افزایش سوخت هست. هواپیما نمی‌تونه بدون کامپوزیت پرواز کنه.
دلیل سوم سادگی هست، چرا که هیچگونه تناوب دیگه ای وجود نداره، ماموریت آپولو اگر رسیدن به کره ماه باشه بدون کامپوزیت های استفاده شده در لباس فضانوردی که توی صفینه قرار داره امکان پذیر نیست. بنابراین مزایای متعددی وجود داره. در حقیقت مزایای فناوری تحت سه دسته اقتصادی، قانونی و غیرمتناوب قرار می‌گیره.

نیروی نسبت های وزن
این فاکتور ها برای قابل توجه تر کردن کامپوزیت ها هستن، اما کمیت بنیادی کامپوزیت ها بدین معنی که هیچگونه تناوبی در این موارد وجود نداره چیه؟ یکی از مزیت های کلیدی بسیاری از کامپوزیت ها نیروی اونها در مقایسه با وزنشون هست. بدون اشاره به فیزیکشون، بذارید چند مواد رو با استفاده از میزان قابل قبولی از یک نیروی مشخص مورد مقایسه قرار بدیم (که حساب تراکم مواد رو در نظر می‌گیره):
مواد – نیروی مشخص
ابریشم عنکبوت – 1069
کامپوزیت کربن – 785
فولاد ضد زنگ – 254
ساروج – 4.4
زمانی که ما به فیبر کربن اونطور که در یک کامپوزیت مورد استفاده قرار گرفته نگاه می‌کنیم، پس نیروی اون دو برابر ابریشم عنکبوت هست. آخرین فناوری کربن – نانولوله های کربن داری نیروی مشخص 46000 هستن!
خوب مورد عجیب اینه که چرا یک هواپیما یا یک صفینه تا اونجایی که می‌تونه از کامپوزیت استفاده میکنه؟
هرچیزی مکانیکی که تکون می‌خوره به انرژی نیاز داره، پس هر چقدر سبک تر باشه به انرژی کمتری نیاز داره. با هزینه های انرژی مسیر خودشون رو در پیش می‌گیرن، ما می‌تونیم ببینیم که چرا استفاده کامپوزیت ها در خودرو ها، دوچرخه ها و قایق ها رو به افزایش است.

در ورای قدرت
کامپوزیت ها فاقد نیرو هستند – اونها زنگ نمی‌زنن، اونها از زنگ زدگی گالوانیزه ایجاد شده توسط جریان های سرگردان رنج نمی‌برن و میتونن به سادگی در برابر اشعه فرابنفش مقاومت کنن. برخی مواد تحت تاثیر مواد شیمیایی قرار می‌گیرن، اما محلول های مهاجم اونها کم هستند.
چیزی که نیاز هست، انعطاف پذیری، مقاومت اثربخشی، مقاومت ساییدگی است – پس کامپوزیتی وجود داره که این هدف رو به ارمغان بیاره. و در غیر اینصورت، پس یکی هست که این طراحی رو انجام بده.
امروزه طیف کامپوزیت بصورتی هست که اگر یکی برای پروژه مشخصی وجود نداشته باشه، پس احتمالا بشه اون رو با استفاده از یک صمغ مناسب و مواد بهم‌فشرده طراحی کرد.

سهولت ساخت و سبک
استفاده از قالب ها برای فرآیند لایه لایه سازی و تولید نظیر قالب ریزی چرخشی، کمیات یک مهندس رو شکل می‌دهد.
ما در مورد نانولوله های کربن به مواردی اشاره کردیم، اما در ورا اون ما ورقه های گرافن و صمغ های بیشتر رو می‌بینیم. ما دلایلی برای استفاده از کامپوزیت ها داشتیم. اکثر مصرف کنندگان و سازندگان کالاهای صنعتی به استفاده از کامپوزیت ها در محصولات خودشون نگاهی دارن. کفش ها، کشتی ها، میز ها یا ابزارآلات، همه درشون از کامپوزیت استفاده میشه.

منبع:
https://www.thoughtco.com/what-is-a-composite-820406

نمونه کارهای اجرایی شرکت
تماس با ما
کانال تلگرام ما
اینستاگرام ما